طلاق توافقی

طلاق توافقی
طلاق توافقی عبارت است از طلاقی که در آن  زوج و زوجه  در ارتباط با تمامی حقوق و تکالیف یکدیگر به توافق جامع و واحدی خواهند رسید که به اختصار در رابطه با هر یک از این حقوق و تکالیف در ذیل بحث خواهیم کرد.

مشکلات طلاق توافقی

معمولا پس از صدور حكم طلاق توافقی، شوهر هیچ اجباری برای آمدن به محضر ندارد و چون این طلاق با توافق طرفین صورت می‌گیرد، به لحاظ قانونی رفتن به محضر هم باید با توافق طرفین باشد و نمی‌شود توافق طرفین را با الزام همراه كرد، بنابراین برای حل این مشكل شاید بهترین راهكار این باشد كه طرفین الزام رفتن به محضر را نیز جزیی از تعهدات خود در دادخواست ذكر كنند تا در نهایت در حكم دادگاه منعكس شود. در این صورت می‌توان الزام شوهر را به آنچه خود تعهد داده است، از دادگاه درخواست كرد.

مزیت طلاق توافقی توسط وکیل

  • ظرف مدت سه تا هفت روز کاری انجام خواهد شد.
  • نیازی به حضور زن و مرد در دادگاه نمی باشد.
  • توافقات زن و مرد توسط وکیل صورت جلسه و مطابق آن حکم صادر میشود.
  • اجرای صیغه طلاق هم بدون حضور زن و مرد و توسط وکیل میباشد.
  • نیازی به حضور زن و مرد در جلسات مشاوره نمیباشد و وکیل به جای آنها در جلسات مشاوره شرکت خواهد کرد.

جهیزیه

جهیزیه عبارت است از اموالی که زوجه در ابتدا جهت شروع زندگی مشترک به منزل زوج آورده و زوج نسبت به آن هیچ گونه حقی ندارد.در طلاق توافقی در رابطه با جهزیه زوجین در تصمیم گیری مختار هستند و هر گونه تصمیم از جانب ایشان پذیرفته و مسموع خواهد بود.

نفقه

نقه یک نوع حقوق مالی متعلق به زوجه است که متناسب با شوونات اجتماعی و خانوادگی او تعیین میگردد و زوج هم ملزم به پرداخت ان می باشد مگر تنها به یک دلیل و ان هم عدم تمکین زوجه می باشد که در قانون شرایط کلی ان تعیین گردیده است. حال می توان گفت در طلاق توافقی زوجین می توانند در نحوه ی پرداخت این حقوق مالی به توافق برسند و حتی میزان آن را از حد متکارف بکاهند و یا حتی افزایش دهند.

مهریه

در طلاق توافقی زوجین اجازه دارند به هر نحو ممکن تصمیم گیری کنند و حتی زوجه قادر است در ازای تحقق شروط مد نظر خود از دریافت مهریه صرف نظر کند.

نفقه فرزندان

مطابق با قانون ، پرداخت نفقه فرزندان ،در هر سنی با پدر است و در صورت امتناع از پرداخت آن مجازات حبس در انتظار پدر خواهد بود.اما در طلاق توافقی زوجین می توانند توافق کنند که نفقه فرزندان بر عهده مادر قرار بگیرد.

حضانت فرزندان

مطابق با قانون حضانت فرزندان تا سن 7سالگی با مادر است و بعد از آن حضانت با پدر است.حال در طلاق توافقی زوجین میتوانند با توجه به شرایط یکدیگر بر خلاف مفاد قانون به توافق برسند.

اجرت المثل

زوجه بر حسب کارهایی که در امر خانه داری انجام میدهد مستحق اجرت المثل خواهد بود مگر آن که قصد تبرع داشته باشد که اصل بر عدم آن است و در صورتی که مرد قصد تبرع را از جانب زوجه ادعا نماید باید آن را به اثبات برساند.در طلاق توافقی معمولا زوجین در این رابطه به توافق خواهند رسید که زوج مبلغی را به عنوان اجرت المثل به زوجه پرداخت نماید.

درباره تهران وکیل

در ایتدا ما 5 تن از فارغ التحصیلان دکتری رشته حقوق دانشگاه تهران بودیم، که بعد از گذراندن مراحل مربوطه، دریافت پروانه پایه یک وکالت از کانون وکلای دادگستری مرکز، با نیت گسترش عدل و داد و احقاق حق مظلومان و نظم خواهی در سال 1385 گروهی تشکیل دادیم و به کار وکالت به صورت تخصصی مشغول شدیم و بعد از گذراندن سالیان زیاد در کسب تجربه اکنون با یاری خداوند متعال گروه ما به 1200 وکیل مجرب و متخصص افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر تعداد زیادی از قاضی بازنشسته و اعضای هیئت علمی دانشگاههای سراسری که سابقه زیادی در ذمه وکالت دارند با موسسه حقوقی تهران وکیل همکاری می نمایند. موسسه حقوقی تهران وکیل با بیش از هزاران پرونده موفق و فعالیت در بیش از 22 استان کشور با شعار ( عدالت برای همه ) توقیق خدمت به هموطنان گرامی دارد.

 

تهران وکیل

موسسه حقوقی تهران وکیل

مشاوره حقوقی رایگان : 77221941

آدرس : تهران، نارمک، خیابان فرجام

نرسیده به چهار راه ولیعصر پلاک 578، طبقه دوم

فرم درخواست مشاوره رایگان