آیا میدانید قرارداد اجاره را می توانید در قالب سند رسمی تنظیم کنید؟

عموم مردم برای تنظیم قرارداد اجاره معمولا به بنگاه های معاملات ملکی مراجعه می کنند. اما لازم است که بدانید که قراردادی که توسط مشاورین املاک تنظیم می شود، بنابر تعریف قانون مدنی سند عادی محسوب می شود و از مزایای قانونی سند رسمی برخوردار نیست.

در هنگام معامله با وكيل خريدار ملک چند نكته را رعايت كنيد:

١. وكيل حق اسقاط كافه خيارات، ضمانت كشف فساد و تحويل گرفتن ملك را داشته باشد

٢. از دفترخانه اي كه وكالت صادر شده بخواهيد اعتبار وكالت نامه را تصديق كند

٣. اگر خريدار ورشكسته و يا ممنوع المعامله باشد، اعمال حقوقي وكيل خريدار هم بي اعتبار است ولو آنكه وكيل هيچ نوع ممنوعيتي نداشته باشد

۴. عقد قرارداد فقط خريدار را متعهد مي نمايد و هيچ تعهدي براي وكيل ايجاد نمي كند بنابراين بهتر است در قرارداد علاوه بر خريدار، وكيل خريدار هم نسبت به تعهدات خريدار مسوول باشد.

سوال : اگر مالک کلید محلی که اجاره داده است را پس از پایان مدت اجاره تحویل نگیرد چه باید کرد؟

پاسخ  : این مورد  ماده 13 قانون روابط موجر و مستاجر سال 1356 پیش‌بینی شده است و برابر آن: «هر‌گاه مستأجر به علت انقضاء مدت اجاره یا در مواردی که به تقاضای او حکم فسخ اجاره صادر شده مورد اجاره را تخلیه کند و موجر از ‌تحویل گرفتن آن امتناع کند مستأجر مکلف است به وسیله اظهارنامه از موجر یا نماینده قانونی او تقاضا کند که برای تحویل مورد اجاره حاضر شود. در صورتی که موجر ظرف پنج روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه حاضر نگردد مستأجر باید به دادگاه محل وقوع ملک مراجعه و تخلیه کامل مورد اجاره را ‌تأمین دلیل نماید و کلید آن را به دفتر دادگاه تسلیم کند. ‌از این تاریخ رابطه استیجاری قطع می‌شود و دفتر دادگاه ظرف ۲۴ ساعت به موجر یا نماینده قانونی او اخطار می‌کند که برای تحویل گرفتن مورد اجاره‌ و دریافت کلید حاضر شود تا زمانی که مستأجر به ترتیب فوق عمل نکرده باشد تعهدات او به موجب مقررات این قانون و شرایط اجاره‌نامه برقرار است.»

درباره تهران وکیل

در ابتدا ما 5 تن از فارغ التحصیلان دکتری رشته حقوق دانشگاه تهران بودیم، که بعد از گذراندن مراحل مربوطه، دریافت پروانه پایه یک وکالت از کانون وکلای دادگستری مرکز، با نیت گسترش عدل و داد و احقاق حق مظلومان و نظم خواهی در سال 1385 گروهی تشکیل دادیم و به کار وکالت به صورت تخصصی مشغول شدیم و بعد از گذراندن سالیان زیاد در کسب تجربه اکنون با یاری خداوند متعال گروه ما به 1200 وکیل مجرب و متخصص افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر تعداد زیادی از قضات بازنشسته و اعضای هیئت علمی دانشگاههای سراسری که سابقه زیادی در ذمه وکالت دارند با موسسه حقوقی تهران وکیل همکاری می نمایند. موسسه حقوقی تهران وکیل با بیش از هزاران پرونده موفق و فعالیت در بیش از 22 استان کشور با شعار ( عدالت برای همه ) توقیق خدمت به هموطنان گرامی دارد.

 

تهران وکیل

موسسه حقوقی تهران وکیل

مشاوره حقوقی رایگان : 77221941

آدرس : تهران، نارمک، خیابان فرجام

نرسیده به چهار راه ولیعصر پلاک 578، طبقه دوم

فرم درخواست مشاوره رایگان