الف - درسایر مجامع شركت ممكن است بعضي از صاحبان سهام شرکت حق حضور در مجمع و رأی نداشته باشند اما در مجامع عمومی موسس تمامي موسسین و پذیره نویسان حق حضور در مجمع و رأی داشته و هر سهم اجازه یک رأی را دارند.

ب - اعضاي موسس در شرکت ها نسبت به تمام اعمالی که در خصوص تأسیس شرکت انجام داده مسئوليت هاي  تضامني خواهند داشت .

ج - در شرکت‌های سهامی خاص و عام ماداميكه آنها به ثبت نرسيده و تاسيس نشده اند مجاز به انجام اين امور نمي باشند :

١ - قبل از ثبت شركت مجاز به برداشت وجوه واريزي اوليه كه به عنوان سرمايه به بانك واريز نموده اند نمي باشند.

٢ - قبل از ثبت شركت مجاز به صدور و انتشار اوراق سهام با نام و يا بي نام نمي باشند.

٣ - قبل از ثبت شركت ، شرکت‌های سهامی خاص و عام مجاز به صدور گواهينامه موقت سهام نمي باشند.

٤ - شرکت‌های سهامی عام قبل از ثبت مجاز به صدور هيچگونه اوراق قرضه ساده يا مركب نمي باشند.

٥ - شرکت‌های سهامی خاص و عام قبل از ثبت مجاز به صدور هيچگونه اوراق مشارکت نمي باشند.

د - اوراق قرضه شركتها امكان انتشار نداشته مگر در زماني كه تمامي سرمايه شركت تاديه گرديده باشد و دو سال شمسي از تاريخ ثبت آن گذشته باشد و علاوه بر آن دو ترازنامه مالي شركت به تصويب مجمع عمومي شركت رسيده باشد .

ه - مجمع عمومي فوق العاده در زمانها و مواقعي كه نياز بوده برای رسیدگی به مواردي تشکیل مي گردد که به طور ناگهاني وفوق العاده برای شرکت به وجود آمده و نیاز به اخذ تصمیم و تغییر در اساسنامه و يا اصلاح آن بطور كلي يا جزئيدر مجمع باشد.

١ - موارد استثناء در مسئولیت شرکاي شركتهاي با مسئوليت محدود و میزان مسئولیت آنها

الف - چنانچه عبارت با مسئولیت محدود در نام شرکت ذكر نگردد مسئوليت شركا در برابر بستانكاران تضامني و نامحدود بوده و شرکت در حكم شركت تضامني مي باشد ولي در ساير موارد مانند مديريت، بازرسي، طريقه تصميم‌گيري شركا ، تقسيم سود و انحلال شركت و تصفيه مطابق با مقررات و قوانين حاكم بر شركت‌هاي با مسؤوليت محدود مي باشد.

ب - چنانچه اسم یکی از شرکا در نام شرکت قید ذكر گرديده باشد  اين شریک درحکم ضامن بوده و مسئولیت او تضامنی است به عبارت دیگر شريكي كه اسم او در كنار نام شركت قيد شده در حكم شريك ضامن مي باشد. و به عبارت دیگر اگر  اسم شريكي از شركاي شركت با مسئوليت محدود در كنار اسم شركت قيد گرديده باشد اين شركت از نظر مسئوليت شركا در مقابل تمام بستانكاران ،حكم شركت مختلط غيرسهامي را داشته و  از ساير جهات تابع مقررات و قوانين حاكم بر شركت‌هاي با مسؤوليت محدود مي باشند.

اسناد تجاری خاص مانند سفته، چک و برات در قانون تجارت تعریف شده اند. چک برگه ایی می باشد که معمولا به شخص ثالثی که وجه ایی نزد ایشون دارید به کسی که دارنده چک می باشد که شخص معینی پرداخت میکنید. اما سفته سندی می باشد که متعهد می شوید، وجه مورد نظر را در زمان مشخصی پرداخت کنید.

برای مطالبه وجه چک راههای گوناگونی وجود دارد. اگر چک جنبه کیفری داشته باشد، شما می توانید طرح شکایت کیفری بکنید به این صورت اگه چکی برای همان روز صادر می شود اون چک، چک کیفری می باشد و اگر در حساب پول نداشته باشد، می توانید ظرف 6 ماه بعد از دریافت گواهی عدم پرداخت، که همان گواهی برگشتی چک می باشد، شاکی باید ظرف مدت 6 ماه از تاریخ سررسید چک، برای برگشت زدن آن اقدام کند و نیز تا 6 ماه از تاریخ گواهی عدم پرداخت اقدام به شکایت نماید.

درباره تهران وکیل

در ابتدا ما 5 تن از فارغ التحصیلان دکتری رشته حقوق دانشگاه تهران بودیم، که بعد از گذراندن مراحل مربوطه، دریافت پروانه پایه یک وکالت از کانون وکلای دادگستری مرکز، با نیت گسترش عدل و داد و احقاق حق مظلومان و نظم خواهی در سال 1385 گروهی تشکیل دادیم و به کار وکالت به صورت تخصصی مشغول شدیم و بعد از گذراندن سالیان زیاد در کسب تجربه اکنون با یاری خداوند متعال گروه ما به 1200 وکیل مجرب و متخصص افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر تعداد زیادی از قضات بازنشسته و اعضای هیئت علمی دانشگاههای سراسری که سابقه زیادی در ذمه وکالت دارند با موسسه حقوقی تهران وکیل همکاری می نمایند. موسسه حقوقی تهران وکیل با بیش از هزاران پرونده موفق و فعالیت در بیش از 22 استان کشور با شعار ( عدالت برای همه ) توقیق خدمت به هموطنان گرامی دارد.

 

تهران وکیل

موسسه حقوقی تهران وکیل

مشاوره حقوقی رایگان : 77221941

آدرس : تهران، نارمک، خیابان فرجام

نرسیده به چهار راه ولیعصر پلاک 578، طبقه دوم

فرم درخواست مشاوره رایگان